IZVANREDNI SASTANAK GRADONAČELNIKA S DIONICIMA U PROJEKTU
Kada se negdje izvode radovi najčešća preporuka za građane je: naoružajte se strpljenjem. Pa su se tako Kaštelani prije nešto manje od dvije godine opskrbili, mislili su, dovoljnom količinom strpljenja. No, danas je tog strpljenja sve manje, a nezadovoljstva sve više. Razlog tome kod mnogih je način, vrijeme i rokovi kako se i u kojima se izvode radovi na kanalizacijskoj i vodovodnoj mreži u sklopu projekta aglomeracije Kaštela-Trogir.
Na samom početku radova svi su priželjkivali dan kada će bageri stići u njihove ulice, ali kako se često događalo da bageri iz ulica sve sporije odlaze, te su želje postale prošlost.
Blokiran put do domova bez alternative, dugo razdoblje buke i prašine, dvostruko duže trajanje radova nego je bilo najavljeno, loše izvedena vraćanja ulica u prvobitno stanje... tek je dio onoga o čemu nam građani svakodnevno pišu zadnju godinu dana.
U zadnje vrijeme najveći je problem na području iznad magistrale, gdje se provodi drugi dio projekta, gdje za investitora Vodovod i kanalizaciju radove izvodi zajednica Cestar-Inecto.
Na tom području glavni problem nije u postavljanju infrastrukture projekta, već asfaltiranje ulica. Građani su na tom području potpuno izgubili strpljenje jer ne vide razlog da se ulice još nisu asfaltirale.
Pa su tako stanovnici ulice Put Kruševika u Kaštel kambelovcu već nekoliko puta javno prosvjedovali, stizala su im različita obećanja, čak su i započeti radovi na asfaltiranju i onda je sve stalo.
Zanimljivo je da građani odgovore traže kod izvođača radova, oni ih šalju na investitora, jer izvođači rade ono što im stoji u uputama, a investitor ih šalje na Grad Kaštela, koji u cijelom projektu nemaju nikakve nadležnosti.
Problem u financiranju
I u čemu je problem? Naravno u financiranju asfaltiranja jer prema projektu aglomeracije pokriva se asfaltiranje samo onog što je uništeno tijekom radova, ne i cijela ulica. To što je, osim kanala u koji su se postavljale cijevi, često uništen i preostali dio asfalta zbog radnih strojeva koji su se tuda kretali, pri čemu su oštećeni i brojni privatni zidovi, ograde i slično, nitko od nadležnih ne uzima u obzir. Za njih je to problem koji treba riješiti Grad Kaštela, a koji s druge strane, u programima izgradnje i održavanja nema tih stavki, a samim tim ni potrebna sredstva. Opravdano, jer logika pa i propisi kažu da izvođač i investitor trebaju sve vratiti u prvobitno stanje, znači financiranje asfaltiranja treba osigurati iz EU fondova kao i druge radove projekta. No, očito je da za njih prvobitno stanje znači nešto drugo.
Zbog svih zavrzlama i nastojanja da se riješi ova pat pozicija gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović često komunicira s nadležnima, a u četvrtak je u Gradskoj upravi sazvao i sastanak aktera ovih problema, predstavnike VIK-a, Hrvatskih voda, izvođača radova i nadzora.
- Kako bi pomogli građanima i riješili trenutnu situaciju, odlučio sam sazvati sastanak svih aktera u ovom projektu kako bi javnost saznala što je stvarni problem oko završnih radova na asfaltiranju. Građani prozivaju nas a mi, ni luk jeli, ni luk mirisali. Moj je stav da VIK mora izvršiti završne radove na asfaltiranju, a Grad Kaštela će im malim djelom financijski i pomoći, koliko je u našoj moći - izjavio nam je nakon jučerašnjeg sastanka gradonačelnik Ivanović.
Kako je nakon sastanka kazao, dogovoreno je da se odmah krene s pripremnim radovima na asfaltiranju pet ulica, a to su Put Kruševika u Kambelovcu, Gospin put u Sućurcu te ulice Podmeje, Duge njive i Podlukovo u Gomilici.
Da je dogovor postignut potvrdila nam je i Vesna Mašić iz VIK-a, koordinatorica projekta.
- Radovi se nastavljju i prioritet su ovih pet ulica gdje je moguće asfaltiranje, a poslije ćemo nastaviti utvrđenom dinamikom. Asfaltiranje u nekima od njih, koji ne mogu ući u projekt, će se sufinancirati -kazala je Mašić, ali nije navela tko će ih točno sufinancirati, no kako smo doznali riječ je o manjoj pomoći Grada te osiguravanju dodatnih sredstava iz projekta, na što su vjerojatno pristali u Hrvatskim vodama.
A što se tiče pitanja o samim radovima, njihovog „zapinjanja“ na terenu, produženih rokova i fraze „vratiti u prvobitno stanje, odgovorio nam je djelomično predstavnik zajednice Cestar-Inecto Drago Šakić.
- Sveopća situacija ostavila je traga i na radovima u Kaštelima, ponekad nešto zapne, posebno s radnom snagom, ali tijek radova je općenito zadovoljavajući. Evo, problemi s financiranjem danas su riješeni. A što se tiče fraze „vraćanje u prvobitno stanje“, u pravilu se teško nešto može vratiti baš onakvo kako je bilo, a mi nastojimo da sve odradimo i bolje nego što je bilo – ustvrdio je Šakić.
Izvođači dio krivice vide i u nadzoru
Iz zajednice Cestar-Inecto ovom su prilikom novinarima uputili i pismeno obraćanje vezano za cijelu situaciju.
- Izvođač je neutemeljeno u više navrata prozivan od strane građana odgovornim zbog nezavršenih asfalterskih radova. Moramo kazati kako izvođač nije odgovoran što se pojedini asfalterski radovi ne izvode brže, već su za to odgovorni isključivo oni koji su izvođaču dužni dati upute za isto. U konkretnom slučaju nadzorna služba koja zastupa investitora dužna je dati upute, no oni nam ih ne daju. Prema našim saznanjima, kašnjenje nužnih uputa uvjetovano je razlozima koji se ni na koji način ne mogu pripisati nama kao izvođačima.
Konkretno u situacijama gdje je jasno kako postojeći asfalt nije moguće sačuvati tijekom izvedbe radova, investitor i Grad Kaštela pregovaraju o podjeli troškova sanacije kolnika, u navedenom posreduje nadzorna služba koja iskazuje stavove koji Gradu nisu prihvatljivi. Prema mišljenju nas kao izvođača, stavovi nadzorne službe su upitni, isto kao i što je upitan i njihov manjkav angažman na terenu, a što daje posebnu dimenziju i ovoj problematici.
Osim navedenog, mi smo suočeni sa izvanrednim okolnostima ekstremnih povećanja cijena materijala, goriva, radne snage i opreme. Radi se poznatoj činjenici poskupljenja koju smatramo da nije potrebno dokazivati. Po predmetnom pitanju, sav teret poskupljenja trenutno snosimo isključivo mi kao izvođači, dok unatoč zakonskim obvezama izostaju reakcije nadzora i investitora. Isto se u naravi tretira isključivim problemom izvođača, koji bi sve to trebao snositi/kreditirati, tko zna do kada i koliko –zaključili su iz zajednice Cestar-Inecto u svom pisanom odgovoru novinarima i tako za dio problema prozvali tvrtku Safege iz Zagreba koja ima ugovor o nadzoru.
No, ako se svi budu pridržavali zaključaka sastanka održanog u četvrtak, kroz srpanj bi trebalo biti završeno asfaltiranje svih pet navedenih ulica, čime će i problemi tamošnjih stanovnika, većim dijelom otići u prošlost, a problema ne bi više trebalo biti ni pri završnim radovima asfaltiranja u drugim ulicama na području iznad magistrale.
Foto: arhiva PGK
KOMENTARI: